• Z życia szkoły_11.jpg
 • Z życia szkoły_12.jpg
 • Z życia szkoły_13.jpg
 • Z życia szkoły_14.jpg
 • Z życia szkoły_15.jpg
 • Z życia szkoły_16.jpg
 • Z życia szkoły_17.jpg
 • Z życia szkoły_18.jpg
 • Z życia szkoły_19.jpg
 • Z życia szkoły_20.jpg
 • Z życia szkoły_21.jpg
 • Z życia szkoły_22.jpg
 • Z życia szkoły_23.jpg
 • Z życia szkoły_24.jpg
 • Z życia szkoły_25.jpg
 • Z życia szkoły_26.jpg
 • Z życia szkoły_27.jpg

Poznaj Polskę

Poznaj Polske Logo4            Poznaj polske5

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie SP 4 w dniach 19-21 października 2022 r. odwiedzili Warszawę. Przez trzy dni mieli możliwość odkrywania śladów historii, poznawania zabytków kultury, osiągnięć polskiej nauki oraz eksperymentowania.

Pierwszy dzień rozpoczął się spacerem po Zespole Pałacowo - Ogrodowym w Łazienkach. Jest to najpiękniejszy układ przestrzenny nie tylko Warszawy, ale również w Europie. Spacerując wśród malowniczej jesiennej przyrody, młodzież podziwiała: pomnik Fyderyka Chopina, letnią rezydencję ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, Starą Oranżerię, Wielką Oficynę, Pałac Myślewicki, Teatr na Wyspie i Pałac na Wyspie.

Duże emocje budził także przejazd traktem królewskim przez Aleje Ujazdowskie Nowy Świat, przy których dostrzec można było liczne ambasady, siedzibę sejmu i senatu, Kancelarię Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe.

Następnym punktem był Rynek Starego Miasta, założony na przełomie XIII i XIV wieku. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta, który był niegdyś głównym placem Warszawy. To właśnie tu znajduje się pomnik Adama Mickiewicza - dłuta Cypriana Godebskiego.

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela to miejsce, którego nie mogło zabraknąć na mapie naszej wycieczki, to tu, wśród innych znakomitych Polaków został pochowany patron naszej szkoły, Henryk Sienkiewicz.

I znowu spacer, ale tym razem w stronę Ogrodu Saskiego. A na trasie Pałac Prezydencki i Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego przed kościołem Sióstr Wizytek. Dalej przejście przez plac Marszałka Józefa Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza. Zwiedzanie Zamku Królewskiego zbudowanego w XIV wieku, jako rezydencja książąt mazowieckich. Z chwilą przeniesienia rezydencji przez Zygmunta III z Krakowa, stał się on siedzibą króla oraz władz ustawodawczych – Sejmu. W 1791 roku uchwalono tutaj pierwszą w Europie konstytucję – Konstytucję 3-go Maja. Dalej Kolumna Zygmunta III Wazy - najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku.

Drugi dzień w stolicy zaczął się od poznania Stadionu Narodowego, który od lipca 2015 r. funkcjonuje pod nazwą PGE Narodowy - wielofunkcyjny stadion sportowy. Został wybudowany w latach 2008 – 2011 w miejsce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Został oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012 r. Posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA.

Następnie wizyta w Centrum Nauki Kopernik. A tu praktyczne zdobywanie wiedzy: obserwacje, doświadczenia, dobra zabawa i poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania.

Dzień zakończył się spacerem po Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej, który został założony w 1634 roku. W dziewiętnastym stuleciu, w pierwszych latach istnienia Uniwersytetu, na skarpie za Pałacem Kazimierzowskim hodowano marchewkę, sałatę i zioła lecznicze. Dziś nikt już nie uprawia tutaj włoszczyzny, są za to różne egzotyczne odmiany drzew i krzewów, które wraz z zabytkowymi budynkami nadają temu miejscu unikatowy charakter. Do Uniwersytetu należą też dwa ogrody dachowe, jeden z najstarszych botanicznych w kraju oraz zielone tereny wokół wydziałów.

Trzeci dzień to spacer po Wilanowie – letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, a potem Augusta II Mocnego oraz najznakomitszych rodów magnackich - Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich i Potockich.

Następnie wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Przepiękna panorama Warszawy i czas na pożegnanie się z pięknymi zabytkami, budowlami i przyrodą stolicy.

Według uczniów te trzy dni w Warszawie to czas intensywnego wypoczynku, ale i czas praktycznego zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Kolejna wycieczka pn. „Warszawa - Stolica Polski” dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę” odbyła się w dniach 7-8 listopada 2022 r. Następna 45 - osobowa grupa uczniów miała okazję podziwiać miejsca związane z polską kulturą i dziedzictwem narodowym oraz największymi osiągnięciami polskiej nauki.

Dodatkową frajdą była możliwość obejrzenia pięknych iluminacji w Wilanowie. Aby poczuć atmosferę, która towarzyszyła uczestnikom obu wycieczek, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

wycieczka_warszawa_11.jpg wycieczka_warszawa_12.jpg wycieczka_warszawa_13.jpg wycieczka_warszawa_14.jpg wycieczka_warszawa_15.jpg wycieczka_warszawa_16.jpg wycieczka_warszawa_17.jpg wycieczka_warszawa_18.jpg wycieczka_warszawa_19.jpg wycieczka_warszawa_20.jpg wycieczka_warszawa_21.jpg wycieczka_warszawa_22.jpg wycieczka_warszawa_23.jpg wycieczka_warszawa_24.jpg wycieczka_warszawa_25.jpg wycieczka_warszawa_26.jpg wycieczka_warszawa_27.jpg wycieczka_warszawa_28.jpg wycieczka_warszawa_29.jpg wycieczka_warszawa_30.jpg wycieczka_warszawa_31.jpg wycieczka_warszawa_32.jpg wycieczka_warszawa_33.jpg wycieczka_warszawa_34.jpg wycieczka_warszawa_35.jpg wycieczka_warszawa_36.jpg wycieczka_warszawa_37.jpg wycieczka_warszawa_38.jpg wycieczka_warszawa_39.jpg wycieczka_warszawa_40.jpg wycieczka_warszawa_42.jpg wycieczka_warszawa_43.jpg wycieczka_warszawa_44.jpg wycieczka_warszawa_45.jpg wycieczka_warszawa_46.jpg wycieczka_warszawa_47.jpg wycieczka_warszawa_48.jpg wycieczka_warszawa_49.jpg wycieczka_warszawa_50.jpg wycieczka_warszawa_51.jpg wycieczka_warszawa_52.jpg wycieczka_warszawa_53.jpg wycieczka_warszawa_54.jpg wycieczka_warszawa_55.jpg wycieczka_warszawa_56.jpg wycieczka_warszawa_57.jpg wycieczka_warszawa_58.jpg wycieczka_warszawa_59.jpg wycieczka_warszawa_60.jpg wycieczka_warszawa_61.jpg wycieczka_warszawa_62.jpg wycieczka_warszawa_63.jpg wycieczka_warszawa_64.jpg wycieczka_warszawa_65.jpg wycieczka_warszawa_66.jpg wycieczka_warszawa_67.jpg wycieczka_warszawa_68.jpg wycieczka_warszawa_69.jpg wycieczka_warszawa_70.jpg wycieczka_warszawa_71.jpg wycieczka_warszawa_72.jpg wycieczka_warszawa_73.jpg wycieczka_warszawa_74.jpg wycieczka_warszawa_75.jpg wycieczka_warszawa_76.jpg wycieczka_warszawa_77.jpg wycieczka_warszawa_78.jpg